Implanty zębowe to coraz popularniejsza metoda uzupełniania braków w uzębieniu. Pomimo wielu zalet, wokół implantów narosło sporo mitów, które zniechęcają pacjentów do skorzystania z tego rozwiązania. Czy warto wierzyć negatywnym opiniom o implantach?
Implanty – negatywne opinie, które pojawiają się najczęściej
Wiele osób na własną rękę szuka informacji o implantach. Negatywne opinie, które pojawiają się w sieci, mogą zniechęcać do korzystania z tej formy leczenia. Czy warto wierzyć takim wiadomościom? Rozprawiamy się z najczęściej występującymi mitami:
Wszczepienie implantu jest bolesne
Zabieg implantacji przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu pacjent nie odczuwa bólu. Ewentualne dolegliwości bólowe po zabiegu są łagodzone przez leki przeciwbólowe i ustępują po kilku dniach.
Implanty powodują reakcje alergiczne
Implanty wykonane są z biokompatybilnego tytanu, który jest dobrze tolerowany przez organizm. Reakcje alergiczne na ten materiał zdarzają się niezwykle rzadko. W przypadku stwierdzonej alergii na tytan możliwe jest zastosowanie implantów z alternatywnych materiałów, np. cyrkonu.
Implanty nie są trwałe
Współczesne implanty cechują się wysoką jakością i trwałością. Przy prawidłowej higienie i regularnych wizytach kontrolnych, implanty mogą służyć nawet przez całe życie. Istotne znaczenie ma dbałość o implant tak samo jak o naturalne zęby.
Każdy implant jest tak samo dobry
Jakość implantu zależy od wielu czynników, m.in. precyzji wykonania, zastosowanych testów wytrzymałościowych czy inwestycji producenta w badania. Warto wybierać sprawdzone implanty renomowanych firm, nawet jeśli wiąże się to z wyższą ceną.
Każdy lekarz może założyć implant zębowy
Implantologia wymaga specjalistycznej wiedzy, umiejętności, doświadczenia i sprzętu. Zabiegi powinny być wykonywane przez lekarzy posiadających odpowiednie kwalifikacje i certyfikaty w dziedzinie implantologii stomatologicznej. Taką właśnie jakość zapewniają specjaliści w Dental Medicenter – ich doświadczenie zaprzecza negatywnym opiniom o implantach zębowych.
Implanty zębowe – fakty
Leczenie implantologiczne cechuje się wysoką skutecznością – wszczepienie implantu udaje się u około 96% pacjentów. Sztuczny ząb (implant z osadzoną koroną) wygląda i funkcjonuje jak naturalny, umożliwiając swobodne żucie i mówienie. Implanty zębowe składają się z trzech części: wszczepionego w kość tytanowego „korzenia”, łącznika oraz korony protetycznej. Na jednym implancie można osadzić tylko jedną koronę.
Dbałość o implanty jest niezwykle istotna dla ich trwałości. Wymagają one regularnej higieny (mycie zębów, nitkowanie, płukanie) oraz okresowych wizyt kontrolnych, częstszych niż w przypadku naturalnych zębów. Należy pamiętać, że negatywne opinie o implantach pojawiają się też wtedy, kiedy pacjent nie stosuje się do zaleceń lekarza, co zaburza proces rekonwalescencji.
Czy implanty zębowe to rozwiązanie dla Ciebie? Wskazania do założenia
W jakich sytuacjach sprawdzi się to rozwiązanie? Oto najważniejsze wskazania:
- implanty są wskazane w przypadku braku pojedynczych zębów lub większych braków międzyzębowych. Mogą służyć jako filary pod most protetyczny lub protezy całościowe;
- wskazaniem do implantacji jest także brak zawiązków zębów stałych oraz bezzębie całkowite szczęki lub żuchwy. Implanty sprawdzają się również u osób, które nie tolerują tradycyjnych protez ruchomych;
- dwa implanty umożliwiają odbudowę od dwóch do czterech zębów. Na trzech implantach można osadzić od trzech do sześciu zębów, a na czterech od sześciu do nawet dziesięciu. Takie rozwiązanie sprawdza się w przypadku dużych ubytków lub bezzębia. Na implantach można bowiem zamocować cały most lub protezę odbudowującą cały łuk zębowy (Allon4, Allon6, Allon8, AllonX).
Implanty zębowe to skuteczna i trwała metoda uzupełniania braków w uzębieniu. Choć narosło wokół nich wiele mitów, które prowokują do tworzenia negatywnych opinii o implantach, fakty przemawiają na korzyść tego rozwiązania. Wszczepienie implantu jest bezbolesne, a ryzyko reakcji alergicznej znikome. Przy odpowiedniej higienie, implanty mogą służyć przez całe życie. Jeśli rozważasz implantację, nie daj się zniechęcić negatywnym opiniom. Skonsultuj się ze stomatologiem, który oceni, czy implanty to dobre rozwiązanie w twoim przypadku.